> NASTAVA

Terenska nastava u kinu i kazalištu

Autor: Nenad Tesla, 30. 11. 2015.

Studeni je bio u znaku filmskih i kazališnih projekcija. U sklopu medijske kulture koja je sastavni dio hrvatskog jezika učenici naše škole prisustvovali su trima različitim predstavama, a pogledali su i dugo očekivani film „Mali princ“ koji je tek stigao u varaždinsko kino. Radi se o kazališnim izvedbama Grimmovih bajki, dječjeg romana „Domaća zadaća“ Ivana Kušana te pustolovnog romana „Kraljević i prosjak“ Marka Twaina koji se nalaze na popisu osnovnoškolske lektire.

Najprije su učenici prvih i drugih razreda pogledali „Grimmix“, nešto moderniju izvedbu Grimmovih bajki u režiji „Kerekeš teatra“ koja se 5. studenog igrala na daskama HNK u Varaždinu. Ne treba ni spomenuti da je nekima to bio prvi susret s kazalištem, a učenici su posjetili i Dječji odjel Gradske knjižnice „Metel Ožegović“. Drugi razredi također su se odlučili za odlazak u preuređeno varaždinsko kino Galerija gdje su 18. studenog prisustvovali filmskoj projekciji „Malog princa“. Dojmovi su bili više nego dobri, uživali su i učenici i učitelji jer se pokazalo da ova svevremenska priča može biti bliska i malima i velikima.

U zagrebačkom kazalištu „Trešnja“ učenici viših razreda su 25. studenog pogledali Kušanovu „Domaću zadaću“ , dramsku izvedbu dječjeg romana koja prati zavrzlame oko dječaka Ivice. On  je na neki način prethodnik Koka, lika iz poznate serije Kušanovih romana o dječaku Ratku Miliću – Koku i njegovim pustolovinama.

Mjesec „kulture“ završio je posjetom kazališnoj predstavi „Kraljević i prosjak“ koju su u HNK u Varaždinu 26. studenog pogledali učenici trećih i četvrtih razreda. I oni su ovaj odlazak u kazalište dopunili posjetom muzeju Stari grad te kratkom šetnjom kroz grad i upoznavanjem varaždinskih znamenitosti.