> NASTAVA

POKUSI S VODOM

Autor: Melita Jeremić, 4. 4. 2014.

Voda nam je potrebna za život, ali je i vrlo zanimljiva "stvarčica" pomoću koje se proučavaju mnoge prirodne pojave.

Pošto smo obilježavali dan voda, pokazali smo učenicima koji fizikalni pokusi s vodom se mogu napraviti ( naravno samo jedan vrlo mali dio od svih pokusa).

1. UZGON - sva tijela u vodi (tekućinama) su lakša, pa smo uz pomoć dinamometra pokazali da su tijela u vodi stvarno lakša.

2. ATMOSFERSKI TLAK - zanimljiv pokus s plastičnom bocom na kojoj su izbušene rupe te voda teče van iz boce kad je odčepljena, a ne teče kad je začepljena zbog tog jer atmosferki tlak ne djeluje više odozgo.

3. MJERENJE SPECIFIČNOG TOPLINSKOG KAPACITETA - sva tijela imaju specifični topliski kapacitet koji govori o tome kako se koja tvar zagrijava, a mi smo mjerili koliki je on za vodu uz pomoć električnoga kuhala.

4. EKSPERIMENT - "ZGNJEČENA LIMENKA" - u limenku stavimo malo vode i grijemo je do vrenja. Zatim je naglo ohladimo u hladnoj vodi. Uz malo jači zvuk, limenka se istog trenutka zgnječi. Zbog naglog hlađenja došlo je do razlike u vanjskom tlaku i tlaku u limenci te se ona zgnječi.

Za pripremu učenika koji su sve navedene pokuse prezentirali i pojašnjavali učenicima od 1. do 8. razreda zaslužan je učitelj fizike Miroslav Žemlić.

« Svibanj 2024 »