LICITARSKO SRCE - predavanje i radionica

Autor: Melita Jeremić, 13. 2. 2019.

(Tekst pripremila: Grozdana Njegovec, knjižničarka)

Uoči Valentinova u utorak, 12. veljače u našoj školi je održano predavanje i radionica pod nazivom „Licitarsko srce“. Ugostili smo Valentinu Gladović, vlasnicu medičarskog obrta iz Klenovnika u čijoj obitelji je to tradicionalno zanimanje. Medičari ili licitari su majstori koji ručno izrađuju razne proizvode od meda poput licitarskog srca, konjića, bebica, krunica ili medenjaka, a od davnih vremena svoje su majstorije prodavali na proštenjima za vrijeme crkvenih proslava. Običaj je bio da se nakon mise obiđu štandovi, djeci kupe neki licitarski proizvodi, a onda se druženje nastavljalo uz popularni „gvirc“, također piće od meda. Mladi su svoju zaljubljenost mogli pokazati darujući licitarsko srce pa su zato medičari najviše izrađivali upravo taj medeni kolačić u crvenoj boji „izcifran“ raznim ukrasima.

Naša gošća Valentina Gladović na zanimljiv način je okupljenima predstavila sve čari ovog već zaboravljenog zanata jer medičarstvom se danas bavi mali broj ljudi i to u središnjem i sjevernom djelu Hrvatske gdje postoji tradicija licitarstva. Licitarsko srce je na popisu zaštićene nematerijalne UNESCO-ove baštine. Obitelj Gladović su medičari preko osamdeset godina, a  gopođa Valentina je već od malih nogu pomagala svojim roditeljima u izradi ovih medenih proizvoda. Danas njezina djeca često borave u radionici te tako stječu radne navike i na koristan način  zarade svoj džeparac.

Nakon predavanja i razgovora tijekom kojeg su učenici postavljali brojna pitanja, svi prisutni su se mogli okušati u ukrašavanju licitarskog srca. Bilo je tu puno boja, ukrasa, ljubavnih poruka, obojanih prstića, a na kraju su nastala mala „remek djela“ i svatko je mogao uzeti svoje srce koje je sam dovršio. Predavačica je djeci objasnila da su to jestive boje pa se svi proizvodi, ako nisu jako tvrdi mogu i pojesti. Možemo zaključiti da nam je ovaj susret u knjižnici bio zanimljiv jer su učenici saznali neke tajne licitarskog zanata i došli do spoznaje da moramo stalno raditi na očuvanju naše stoljetne tradicije.