MEĐUNARODNI DAN OBITELJI

Autor: Nenad Tesla, 16. 5. 2011.

10 riječi koje bi svaki roditelj trebao koristiti svakodnevno u komunikaciji s djetetom.

Hvala ti!               Molim te!            Bravo!

Mogu li ti pomoći?        To je doista lijepo!             Oprosti!

Pričaj mi o tome!                  Može zagrljaj?

Idemo zajedno!           Volim te!

Kroz pravilan odgoj, djeca bi trebala steći sigurnost, samopouzdanje, naučiti pravila dobrog odnosa s drugima, naučiti poštivanje socijalnih normi, konstruktivne načine suočavanja s problemima i sl.

Postoji nekoliko tipova odgoja koji se susreću i koji zapravo postižu suprotan učinak od navedenog. Možemo ih svrstati u nekoliko osnovnih kategorija:

ODGOJNI STILOVI
TIP ODGOJA POSLJEDICE
Prestrogi odgoj - sve se rješava strogim kaznama, često tjelesnim Dijete na poteškoće reagira verbalnim i fizičkim nasiljem
Preblagi odgoj - u ime ljubavi djetetu se sve oprašta, sve je dozvoljeno Djete od svih očekuje da mu popuštaju, smije raditi sve što želi
Prezaštitnički odgoj - krivica se uvijek traži u drugima Dijete brzo nauči da i samo svaljuje krivnju na ostale
Kombinacija - svaki roditelj odgaja na drugi način Dijete zapravo ne zna što je dobro ili loše, sve ovisi o tome koji će roditelj reagirati

Poštovani roditelji,

u sklopu obilježavanja Međunarodnog dana obitelji dijelimo s vama nekoliko toplih misli i pozivamo Vas na suradnju da zajednički pomognemo djeci da odrastu u sretne i sigurne osobe.

" Svako dobro roditeljstvo počinje brigom roditelja za samog sebe".

"Dobar roditelj ne vodi monolog ( razgovor sa samim sobom ), nego on s djetetom razgovara".

"To što različito gledamo na stvari, jest jaka, a ne slaba strana našeg odnosa".

"Više bi nam trebalo značiti sretno i zadovoljno, a ne uspješno dijete".