VJEŽBA EVAKUACIJE I SPAŠAVANJA

Autor: Nenad Tesla, 21. 4. 2011.

U ponedjeljak, 18. travnja 2011.g. u 11.03 sati u Osnovnoj školi Sračinec održala se vježba evakuacije i spašavanja.

U cilju ostvarivanja prava i obveza u području zaštite i spašavanja Općina Sračinec je kao jedinica lokalne samouprave donijela Plan zaštite i spašavanja i Plan civilne zaštite.

Vježba evakuacije i spašavanja održala se u Osnovnoj školi Sračinec, 18.04.2011.g. u 11.03 sati, a cilj je bio praktična provjera Plana evakuacije i spašavanja Osnovne škole. Na taj način testirala se:

- osposobljenost djelatnika i učenika za postupanja u slučaju izvanrednih situacija,

- valjanost predviđenih pravaca evakuacije

- brzina intervencije žurnih službi.

Nadležne institucije i tijela uključene u vježbu bile su:

1. Dom zdravlja Varaždinske županije - hitna medicinska pomoć

2. Državni ured za zaštitu i spašavanje - područni ured za zaštitu i spašavanje

Varaždin

3. MUP - Policijska uprava Varaždin

4. JVP  Grada Varaždina

5. Gradsko društvo CK Varaždin

6. DVD Svibovec Podravski

7. Osnovna škola Sračinec

8. Stožer zaštite i spašavanja Općine Sračinec

9. Društvo crvenog križa Varaždinske županije

Nakon izbijanja lažnog požara u učionici hrvatskog jezika pozvane su sve službe hitne intervencije. Do njihovog dolaska učenici su sa svojim učiteljima u vrlo kratkom roku napustili školsku zgradu prema Planu evakuacije.

U nastavku smo, putem pokaznih vježbi, mogli vidjeti kako:

-  su Ekipe Hitne medicinske pomoći i Crvenog križa stručno zbrinule " ozlijeđene i onesvještenog",

- se uz pomoć vatrogasnih aparata gasi požar,

- se evakuiraju osobe pomoću vatrogasnih ljestvi i zračnog jastuka.

Na okruglom stolu koji je uslijedio nakon cjelokupne vježbe predstavnici svake od gore navedenih službi dali su ocjenu svojoj ekipi za izvedbu pokazne vježbe.

Glavni zaključak je da je vježba uspješno provedena, a učenici i djelatnici škole bogatiji su za iskustvo koje im u budućnosti može pomoći u slučaju pravog požara.