VEČER POEZIJE U SRAČINCU

Autor: Melita Jeremić, 19. 11. 2014.

U nedjelju, 16.11.2014. održana je 2. večer poezije u Sračincu koju je i ove godine organizirala Udruga žena u Sračincu. Na priredbi su sudjelovali mali i veliki pjesnici iz Sračinca koji u svojim tekstovima njeguju zavičajni govor te time pridonose očuvanju toga dijela kulturne baštine u našem kraju.

Svoje su pjesme  čitale gospođa Snežana Liber, spisateljica iz Sračinca, koja je zapravo i idejni začetnik ove priredbe te još nekoliko žena kojima je poezija prirasla srcu. A da je poezija na srakarskom itekako prirasla srcu i našoj djeci, pokazali su učenici naše škole, koji su redom (njih čak dvanaestero, zajedno s učiteljicom, Mirelom Briševac) recitirali ili čitali vlastite pjesme na zavičajnom govoru. Motivi pjesama uobičajeni su za kajkavski izričaj (babica, dedek, hiža, dvurišče, dešč, urehjača, štruklini, kruh,nebu, škuola, strašilu) pa su time bili prepoznatljivi i zanimljivi domaćoj publici koja se okupila u velikom broju. U sklopu programa nastupio je i naš bivši učenik Luka Vinter izvevši nekoliko pjesama, od kojih je publiku posebno oduševio izvedbom Krležine pjesme “Ni med cvetjem ni pravice” s kojom je nastupio na Državnom LiDraNu 2014. Učiteljica Mirela Briševac u nekoliko se riječi osvrnula na rad Literarne grupe u školi te pohvalila učenike koji, u današnje doba računala i napredne tehnologije, još uvijek razmišljaju, čitaju i pišu na svome zavičajnom govoru, zbog čega je ona, kao učiteljica hrvatskoga jezika, iznimno sretna i ponosna, te je obećala kako će i nadalje skrbiti na kreativnom poticanju i promoviranju kajkavštine u naših najmlađih. Na kraju je i sama učiteljica pročitala pjesmu na srakarskom govoru, čime je htjela pokazati kak i “vučiteli pišeju, a nie samu deca” te dati još veći poticaj svojim učenicima za daljnji rad. Načelnik općine, Božidar Novoselec, također je pohvalio ovakav događaj u selu te izrazio želju da priredbe poput ove postanu tradicija, a najavio je i mogućnost tiskanja zbornika srakarske poezije. Cijela je priredba protekla u ugodnoj atmosferi i “dumačemu štihu”, a imala je i humanitarni karakter: poezijom pružiti podršku i prenijeti dobre emocije sumještanki Višnji Mesek koja u ovim trenucima vodi životnu borbu s opakom bolešću. Hvala još jednom organizatorima i svima koji su se odazvali!