PRIPREMA ZDRAVIH OBROKA

Autor: Melita Jeremić, 1. 3. 2014.

U sklopu projekta „Ekološki otisak“ koji se provodi u OŠ Sračinec prije nekoliko mjeseci provedena je anketa pod nazivom  Tjedan ekološkog otiska.

O čemu je zapravo riječ?

Učenici svakog razreda  pratili su način putovanja učenika u školu i pokazali  kako raste otisak ugljika i ukupni ekološki otisak kada u školu dolazimo automobilom.

Pobjednici te ankete bili su 2.c i 6. c razred; razredi koji su najviše brinuli da u školu ne dolaze primarno automobilima, odnosno dolazili su pješice  ili biciklom.

Ravnateljica  Lidija Valec nagradila je oba razreda, no 6. c je imao priliku biti počašćen izvrsnim "zdravim sendvičima“ u sklopu kulinarskog šoua koji su pripremili polaznici Srednje škole  „ Arboretum Opeka“ uz budno oko svog profesora Darka Aukera.

Kristijan, Marina, Dragica i Emilijano, polaznici smjera agroturistički tehničar  i   gospodin D. Auker prezentirali su važnost redovite i kvalitetne prehrane podijeljene na 5 obroka ( 3 veća i 2 manja) .

Demonstrirali su pripremu sendviča koji odudaraju od svakodnevne prehrane   većine   učenika. Sendviči  su rađeni od domaćeg kruha, čiji su  sastojci kombinacija  raženog i bijelog brašna, popečaka od prosa, kukuruza i sjemenki sezama i lana te listova svježe salate, komadića  rajčice  i   krastavca.

Iako u početku pomalo suzdržani, nadajući se mesnom zalogaju jer su mirisi nagoviještali „ faširance“, učenici 6. c ipak su oduševljeno zagrizli u ovo bogatstvo prirodnih okusa, mirisa i boja i,naravno, bili zadovoljni: siti, puni energije koja će ih držati nekoliko narednih sati.

Lekcija  je    bila naučena. Uzgojem   hrane iz naših vrtova, s naših polja, staja, rijeka, jezera i šuma te brigom  o kvaliteti okoliša iz kojeg   crpimo   sve   te   resurse, stvaramo krug koji čini   sve   nas   zadovoljnima. Brinemo   o   domaćem   proizvodu, zdravo   se   hranimo,  čuvamo prirodu  za   buduće    generacije, educiramo   se  o  kvaliteti i vještini uzgoja  i preradi namirnica i činimo cijeli    sustav  i povezanost svih elemenata  prirodnog ciklusa održivima.

Snježana Tramburovski