Tulum slova s Ivanom Brlić Mažuranić

Autor: Melita Jeremić, 17. 11. 2023.

U ponedjeljak, 13.11. održan je sedmi po redu Tulum slova, a okupio je četrdesetak učenika viših razreda. Večernji susret posvetili smo obilježavanju 150 godišnjice rođenja Ivane Brlić Mažuranić, naše književnice koju još zovemo „Hrvatski Andersen“. Njezine bajke objavljene u knjizi Priče iz davnine kao i poznati dječji roman Čudnovate zgode šegrta Hlapića spadaju u klasiku dječje književnosti. Ivana je poznata i izvan granica naše zemlje jer je nekoliko puta bila nominirana za Nobelovu nagradu, a djela su joj prevedena na sve najvažnije svjetske jezike.
Kroz nekoliko aktivnosti učenici su na zabavan način usvojili puno podataka iz njezine autobiografije jer ona potječe iz poznate obitelji Mažuranić (Ivanin djed bio je hrvatski ban, a otac i stric poznati književnici i intelektualci). Učenici su čitali, razgovarali, igrali kviz, slagali mozaik Ivaninog života, probali se uživjeti u davno doba prije više od jednog stoljeća. Za nas je također zanimljiva činjenica da je majka Ivane Brlić Mažuranić iz stare varaždinske obitelji te je književnica u svom djetinjstvu često boravila na obiteljskom imanju na Varaždinbregu.
Tulumu slova na početku je prisustvovala i sama književnica koja se kratko predstavila, a zatim spremno odgovarala na pitanja okupljenih sudionika ove večeri. Naša „glumica“ Iva Debić sjajno se snašla u ulozi Ivane Brlić Mažuranić.
Voditeljice književne večeri bile su učiteljica engleskog jezika Anita Prester (Šuma Striborova čitala se i na engleskom jeziku), Snježana Tramburovski, učiteljica hrvatskog jezika, Melita Jeremić, pedagoginja i Grozdana Njegovec, knjižničarka. Nadamo se da su učenici s Tuluma otišli zadovoljni i bar s malo više znanja o našoj slavnoj književnici.