Varaždinska županija ove godine je pokrenula hvalevrijednu inicijativu kako bi na još jedan način odala počast hrabrim hrvatskim braniteljima koji su svoje živote dali za domovinu. Naime povodom obilježavanja Dana hrvatskih branitelja naše županije 22. rujna, u ponedjeljak 23. rujna u svim osnovnim školama upriličeno je postavljanje Spomen obilježja poginulim hrvatskim vitezovima koji su bili polaznici tih škola. Osnovnu školu Sračinec pohađalo je čak osam poginulih branitelja iz Sračinca, Hrašćice i Svibovca Podravskog. Oni su se borili na ratištima širom Hrvatske u Domovinskom ratu koji je počeo 1991., a završio mirnom integracijom okupiranih područja 1995. godine.

Najviše njih položilo je svoje živote tek prešavši dvadesetu godinu, najmlađi je imao 18, a najstariji 38 godina. Njihova nevjerojatna hrabrost i požrtvovnost ostaje trajno u našoj svijesti i sve današnje generacije trebaju odati najveće poštovanje ovim hrvatskim junacima. Spomen obilježje poginulim braniteljima, bivšim učenicima naše škole postavljeno je u školskoj knjižnici, a tome su prisustvovali učenici predstavnici svih razreda odnosno Vijeće učenika škole. Domoljubnu recitaciju „Hrvatska“ pjesnika Drage Ivaniševića izvela je učenica 6.c Elizabeta Balentović dok je knjižničarka kratko upoznala učenike o važnosti ovog događaja. Treba dodati da je središnje okupljanje povodom otkrivanja Spomen obilježja hrvatskim braniteljima održano u Osnovnoj školi Kneginec.

Hvala i vječna slava hrabrim hrvatskim junacima!