Pravo na pristup informacijama

Što se smatra informacijom ?

Sukladno članku 5. stavku 3. Zakona o pravu na pristup informacija (NN 25/13, 85/15) “informacija” je svaki podatak koji posjeduje tijelo javne vlasti u obliku dokumenta, zapisa, dosjea, registra ili u bilo kojem drugom obliku, neovisno o načinu na koji je prikazana (napisani, nacrtani, tiskani, snimljeni, magnetni, optički, elektronički ili neki drugi zapis).

Pristup informaciji predstavlja pristup već gotovoj i postojećoj informaciji, i ne predstavlja nužnost Škole da ulaže dodatni trud u povezivanje, tumačenje, odnosto stvaranje informacije.

O pravu na pristup informacije više pročitajte OVDJE.

Postupak i obrasce za pristup informacijama pronađite OVDJE.

Savjetovanje s javnošću

Tijela državne uprava, druga državna tijela, jedinice lokalne i državne (regionalne) samouprave i pravne osobe s javnim ovlastima dužne su provoditi savjetovanje s javnošću pri donošenju zakona i podzakonskih propisa, a pri donošenju akata odnosno drugih strateških ili planskih dokumenata kad se njima utječe na interese građana i pravnih osoba. Savjetovanje s javnošću mora trajati u pravilu 30 dana, a provodi se objavom nasrta propisa, općeg akta odnosno drugog dokumenta, s obrazloženjem razloga i ciljeva koji se žele postići donošenjem propisa, akta ili drugog dokumenta te pozivom javnosti da dostavi svoje prijedloge i mišljenja.

O provedenom savjetovanju tijela su dužna objaviti izvješće, a planirana savjetovanjanajaviti objavom godišnjeg plana savjetovanja. Građani mogu podnijeti predstavniku Povjereniku za informiranje ako uoče nepravilnosti u provedbi savjetovanja i izostanak savjetovanja za akte za koje su morala biti provedena.

Skip to content