„KLOKAN BEZ GRANICA“

Autor: Melita Jeremić, 11. 5. 2016.

„Klokan bez granica“ međunarodno je natjecanje koje se odvija u čak 58 zemalja svijeta. Hrvatsko matematičko društvo organizator je navedenog natjecanja u našim školama. Učenici različite dobi, od drugog razreda osnovne škole pa sve do četvrtog razreda srednje škole natječu se u različitim kategorija rješavajući logičke zadatke temeljene na matematici. Zanimljivo je to što učenici iz različitih strana svijeta rješavaju iste zadatke u isto vrijeme.

Učenici OŠ Sračinec bili su i ove godine sudionici velikog natjecanja i postigli su odlične rezultate. Gotovo u svakoj kategoriji imamo po jednog učenika koji se plasirao među 10% najboljih.

Grupu Pčelice čine najmlađi, učenici drugih razreda. U toj kategoriji natjecalo se oko 8000 učenika u cijeloj državi, dok su se naša čak dva predstavnika plasirala među 10% najboljih. Luka Friščić iz 2.a razreda i Filip Hrženjak iz 2.d razreda dijele 20. mjesto na rang listi najboljih u Hrvatskoj.

Drugu skupinu čine Leptirići, učenici trećih razreda. Među najboljima u ovoj skupini bila je učenica 3.a razreda, Leona Juriša koja je zauzela 19. mjesto. Leptirići su brojali preko 6500 natjecatelja.

Četvrti i peti razredi čine skupinu pod nazivom Ecolier. To je skupina s najviše natjecatelja, čak 11000. Najbolji učenik iz naše škole u ovoj kategoriji je Dorian Lopac, učenik 5.c razreda, koji se nalazi na 30. mjestu.

I na kraju, najbolje plasirani natjecatelj naše škole je učenik 7.b razreda, Matija Pongračić, koji se natjecao u skupini Benjamin, a čine je učenici šestih i sedmih razreda te je u svojoj skupini zauzeo visoko 16. mjesto. U kategoriji Benjamin sudjelovalo je oko 7000 natjecatelja.

Učenici vole sudjelovati u ovakvoj vrsti natjecanja jer za natjecanje nisu potrebne dodatne pripreme, nisu opterećeni rezultatima natjecanja a zadatci su zanimljivi i rješavaju se na šarenim papirima. Svi natjecatelji dobivaju simbolične poklone u obliku čokoladice, kalendara i kemijske olovke, a najbolji i dodatne nagrade. Glavni moto natjecanja "Klokan bez granica" je bez selekcije, eliminacije i finala, a cilj je popularizirati matematiku među mladima.