TULUM S(L)OVA

Autor: Melita Jeremić, 19. 11. 2018.

U petak, 16.11.2018. održan je četvrti po redu Tulum slova u našoj školi. To je projekt u kojem sudjeluju učenici 7. i 8. razreda, a cilj mu je poticanje čitanja i to čitanja iz užitka. Danas kada učenici te dobi najviše slobodnog vremena provode na tabletu ili računalu, provesti jednu večer s knjigom u ruci družeći se sa svojim vršnjacima može biti u isto vrijeme i korisno i zabavno.

Pod naslovom Važne knjige naših učitelja u petak ujutro je otvorena izložba u predvorju škole. Cijeli proces prikupljanja podataka napravili su učenici 8.c i 5.c razreda uz vođenje učiteljice Snježane Tramburovski. Rezultat je bio zabavan, zanimljiv i inspirativan. Učenici su mogli prolistati knjige, pogledati naslovnice knjiga i pročitati zanimljive osvrte i anegdote iz života naših učitelja. Knjige su ih usmjeravale, osnaživale i uveseljavale. Našli su se tu brojni naslovi i zanimljiva imena iz svijeta književnosti: Simone de Beauvoir, Bram Stocker, Alice Munro, Marquez, Hemingway, Shakespeare, Ferenc Molnar, Mararguerite Duras, Stephen Hawking, Ivana Brlić Mažuranić i mnogi drugi. Izložba se može pogledati do kraja mjeseca.

Večerašnji program Tuluma bio je osmišljen kroz nekoliko aktivnosti, a uključeno je bilo nekoliko voditelja.  U uvodnom djelu učenici su iz kutije izvlačili opis književnog lika ili pisca i pogađali o kome se radi. To su najpoznatiji likovi iz naše i strane književnosti kao i najslavniji pisci čija djela se nalaze u čitankama ili se obrađuju kroz lektiru. Glavne aktivnosti večeri bile su čitanje strašne priče i predstavljanje novih naslova iz školske knjižnice. Sudionici su se podijelili u dvije grupe i jasno je da je za čitanje strašne priče bio veliki interes, no bilo je i onih učenika koji su se potrudili pročitati neku zanimljivu knjigu izvan popisa lektire kako bi je uz svoj komentar preporučili drugima. Radionicu Čitanje strašne priče osmislila je učiteljica Snježana Tramburovski, a provela pedagoginja Valentina Bolčević Novak. Čitala se pripovijetka E.A. Poea, Crni mačak, u zamračenom prostoru scenografski uređenom i prepunom lišća i mačaka. Cilj je bio zabaviti se čitanjem i doživjeti njezinu ljepotu stvaranjem sugestivne atmosfere. U predstavljanju knjiga sudjelovalo je nekoliko učenika koji su svoju preporuku prčitane knjige stavili i na plakat. Radionicu je vodila knjižničarka Grozdana Njegovec.

Jedna od aktivnosti bile su i jezične igre poput spajanja riječi kako bi se dobili poznati stihovi naših pjesnika. Voditeljica Mihaela Novak potrudila se da to budu stihovi koje su učenici trebali znati napamet. Na kraju večeri svi su se zabavili uz kviz koji je bio napravljen u aplikaciji Plickers uz pomoć računala. Pitanja za kviz je osmislila knjižničarka, a sam kviz uz korištenje suvremenih tehnologija realizirala je pedagoginja Melita Jeremić. Tako su se učenici opet testirali koliko čitaju i koliko poznaju obaveznu školsku lektiru. Najbolji natjecatelji nagrađeni su malim prigodnim poklonima.

Ovaj projekt opet je pokazao kako knjiga i dalje ostaje medij koji potiče na čitanje, druženje, zabavu te medij koji povezuje pisanu riječ i ljude.