TULUM S(L)OVA

Autor: Melita Jeremić, 6. 11. 2016.

U petak, 4.11.2016.g. u školi se, drugi puta po redu, održao Tulum s(l)ova. Projekt je to kojim se nastoji učenike 7. i 8. razreda potaknuti na čitanje lektirnih, ali i svih drugih naslova koji nisu lektira. Tulumarili smo od 19.00 do 23.30 sati i bilo je uistinu zabavno, poučno i veselo.

Okupljanje u holu u 19.00 sati. Osjećamo se kao kod kuće. Sjedimo na ugodnim garniturama, okruženi smo prijateljima i promatramo naslove knjiga koji nas mame da ih otvorimo. No, prije toga, aktivnost međusobnog upoznavanja. Pedagoginja Melita Jeremić podsjetila nas je kako je u svakoj novoj grupi poželjno da se članovi međusobno upoznaju kako bi mogli dalje surađivati. Pa smo tako pričali drugima o sebi i slušali koliko smo različiti, a opet slični.

Nakon kraćeg predstavljanja sadržaja večernjeg programa kojeg nam je predstavila naša knjižničarka i voditeljica ovog projekta Grozdana Njegovec, krenula je prva aktivnost - kviz - potraga za točnim odgovorima na unaprijed pripremljena pitanja. Ovo nas je baš lijepo razbudilo i bilo nam je super zabavno. Volimo natjecateljske aktivnosti. Pobjeda je uvijek slatka.

Nakon kviza, započeo je središnji i zapravo glavni dio večeri. Svatko od 26 prisutnih učenika te 5 učiteljica odabrao je naslov za čitanje. Na nešto više od sat vremena pogasili smo svjetla knjižnice i čitali uz svijeće, lampice i naravno uvijek prisutne mobitele kojima smo osvjetljavali crtice najdražih redaka knjiga s kojima smo željeli upoznati i druge. Čitala su se ozbiljnija, ali i ona šaljiva štiva. Započeo je pravi tulum slova. Noćne sove glave su okretale prema slijedećem čitaču. S nestrpljenjem smo slušali svaku novu knjigu.

Nakon pauze u kojoj smo se počastili kolačima, grickačima i sokovima kao i na svakom pravom tulumu, obratila nam se vjeroučiteljica Sandra Priher. Ona je za nas pripremila prezentaciju o tome što je to svitak, a potom smo dobili zadatak da u grupama izradimo svoj. Za nagradu, darovala nam je svakome po jedan sasvim mali svitak, ispunjen mislima o dobroti čovjeka prema čovjeku i prema Bogu.

Čak i najbolji čitači ponekad ne pročitaju cijelu knjigu odjednom. Potrebna je stanka da se razmisli o pročitanom ili napravi bilješka. Za to nam trebaju označivači stranica ili straničnici. Učiteljica Mihaela Novak pokazala nam je origami tehniku kojom od komadića šarenog papira i nekoliko flomastera možemo izraditi i ukrasiti vrlo jednostavne bookmarkere. I u toj aktivnosti smo uživali, bili kreativni i maštoviti i opet dobili nešto za ponijeti kući.

Večer se polako bližila kraju, no mi smo imali još dovoljno snage, volje i znatiželje da svjedočimo vrlo zabavnoj literarnoj radionici koju je vodila učiteljica hrvatskog jezika Mirela Briševac. Na zabavan način stvarali smo pjesmu kroz razbacane stihove i svjedočili nevjerojatnoj raznolikosti asocijacija na istu riječ, sliku, misao.

I na kraju, svi mi. Zahvalni na divnoj večeri, lijepom druženju i novim, sasvim novim pogledima na tulumarenje. U mjesecu borbe protiv ovisnosti, zapravo smo svijesni toga da tulum nije opijanje, već radost okupljanja s dragim ljudima i neprekidna izmjena dobrih vibracija.

Organizatorice tuluma (s desna na lijevo):

Grozdana Njegovec, knjižničarka, Melita Jeremić, pedagoginja, Mihaela Novak, učit. razr. nastave, Sandra Priher, vjeroučiteljica i Mirela Briševac, učit. hrv. jezika.